Obžaloba open space

Nejen jídlo, pozitivní myšlení, spánek a dostatek pohybu, tedy zdravý životní styl utváří kvalitu našeho života. Dalšími jsou lidé, s nimiž se denně stýkáme a také prostředí, kde se toto vše odehrává.

Otevřený prostor se zaměstnavatelům nejdřív moc líbil, i u nás se po revoluci, v rámci „otevírání se světu“ probouraly příčky mezi kancelářemi, aby všichni mohli rychleji a lépe komunikovat, být si blíž a v kontaktu. Navíc stavět takové prostory vyšlo mnohem levněji a na malý prostor se tak vešla i poměrně velká firma. Krátkodobě se open space vyplatily. Produktivita práce se sice na nějakou dobu zvedla, pak ale začala klesat. A s větší produktivitou se v přímé úměře zvýšil i výdej sil pracovníků. Deficitní kolečko se začalo roztáčet.

Nemocný prostor = nemocní lidé

Přitom zdravý rozum říká, že výkon nelze zvyšovat donekonečna, stejně jako výdej sil. A že čím větší výkon člověk vydá, o to víc, lépe a déle si pak potřebuje odpočinout. Zhruba za dva roky v takovém prostoru lidé začali pociťovat úbytek sil, elánu, chuti pracovat. Přičítalo se to pracovnímu kolektivu, práci, firmě. A tak dali výpověď a šli někam za novou energií, většinou do jiného korporátu a jiného open space. A tak pořád dokola, jen té energie, té prostě nepřibývalo. Objevila se ale jiná novinka: do rejstříku nemocí přibyla další – syndrom open space (SOS, projevující se zvýšením tlakem, zažívacími potížemi, bolestmi hlavy, depresemi). Chcete ještě další faktický důkaz toho, že nemocný prostor produkuje nemocné lidi?

Horší než v klecovém chovu

„Neblázni, tady je na antidepresivách půlka patra, to je normálka“ říkali mi známí z jednoho open space a z druhé strany Prahy mi zase přišla hláška. „Ráno slupnem šťastnou růžovou pilulku (rozuměj ibalgin), a jdem pracovat. Proč? Protože tady bolí hlava každýho.“

Kdo za to může?

Ukažme si na viníka a pojďme mu vysvětlit, co ve velkém způsobuje lidem. Ale kdo to je? Architekti, kteří takové prostory navrhují, nebo investoři, kteří je staví?

 

Záchranná opatření, pokud pracujete v open space

Ať svou práci jakkoli milujete, pokud cítíte, že vám ubývají síly a chuť, vezměte nohy na ramena, protože regenerace a rekonvalescence z dlouhodobého poničení takovým prostorem je opravdu dlouhá. Než to uděláte, snažte se udělat alespoň několik těchto opatření.

- pokud sedíte přímo u celoprosklenné stěny, zahraďte ji alespoň do výše pasu čímkoli

- zajistěte si dobré mikroklima – naneste pod nos nebo na krk přírodní vůni (dobře se osvědčil například spiron od Energy nebo parfém bioBachovky, bude se vám lépe dýchat

- opěradlo vaší židle by mělo být plné a co nejvyšší – ideálně nad hlavu – a mělo by mít područky

-   oddělte se od okolí květinou – nebo květinami

- seďte tak, abyste měli výhled na dveře

- najděte si cokoli, co zmírní elektrosmog (somavedic, květina ledviník, krystaly nebo jiné rušičky….).

- předěl se dá udělat i pomocí paravánu

- postavte za sebe vzrostlou květinu

- pusťte si do sluchátek zvuky přírody

- zabojujte o plnospektrální zářivky

Celý můj článek najdete v březnovém čísle časopisu Nová Regena.

 

kniha feng shui

JAK UDĚLAT Z BYTU DOMOV

Kniha, která vám udělá doma pořádek.
Ucelený přehled technik feng shui z pera renomované autorky a mé učitelky.

Ivana Štědrá

Tel: 608 908 333

stedraiv@gmail.com

instagram ivana štědrá - feng shui

GDPR |  cookies

© Ivana Štědrá 2019